Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Çok Bulutlu
每日定時服用小劑量,血液可緩慢達到治療濃度,有利於控制治療效果。這是威而鋼、樂威壯所不能做到的, 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證。 認準官網品牌,謹防假冒。
?>

Eski Zamanlardan Modern Psikolojiye , Hipnoz Tarihi

11.11.2020
221
A+
A-
Eski Zamanlardan Modern Psikolojiye , Hipnoz Tarihi

Hipnoz Tarihi : Bazı insanların hipnozun 1970’lerde ve 1980’lerde metafizik topluluklar aracılığıyla yayılan Yeni Çağ hareketinin yeni bir yeniliği olduğunu varsaydığını bulundu. Aslında hipnoz 1800’lerin ortalarından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılıyor ve Sigmund Freud, Pierre Janet ve Alfred Binet gibi modern psikolojinin öncüleri tarafından geliştirildi. Bu genel bakış, antik çağlardan hipnozun tarihini modern psikologlar, doktorlar ve araştırmacılar tarafından nihai araştırmasına kadar ele alıyor.

Hipnoz Tarihi

Hipnoz Tarihi

Antik Çağda Hipnoz:

  • Hipnozun kökenleri, batı tıbbı ve psikolojisinden ayrılamaz. Sümer, Fars, Çin, Hint, Mısır, Yunan ve Roma dahil olmak üzere neredeyse tüm eski kültürler hipnozu bir şekilde kullandı. Mısır ve Yunanistan’da hastalar genellikle hipnozla tedavi edilmek üzere uyku tapınakları veya rüya tapınakları olarak bilinen şifa yerlerine giderdi. Antik Hindistan’da, Manu Yasası olarak bilinen Sanskritçe kitap farklı hipnoz düzeylerini tanımlıyordu: “Uyku-Uyanma”, “Rüya-Uyku” ve “Ecstasy-Uyku”.
  • İyileşme için hipnozun olası en erken kanıtlarından bazıları, MÖ 1550’ye tarihlenen Mısır Ebers Papirüsünden gelir. MS 3. yüzyıl civarında başka bir Mısır papirüsü (Pap. A. Nr. 65), hastaya ellerin koyulmasını, el geçişlerini anlatır ve göz sabitlemeyi anlatır.

Manyetizma, Akışkanlık ve Mesmerizm:

  • Yüzyıllar boyunca, özellikle Orta Çağ’da, kralların ve prenslerin “Kraliyet Dokunuşu” ile şifa verme gücüne sahip olduklarına inanılıyordu. Mucizevi şifaları ilahi güçlere atfedildi. Hipnoz iyice anlaşılmadan önce, bu şifa olaylarını tanımlamak için “manyetizma” ve “mesmerizm” terimleri kullanılıyordu. İsviçreli doktor Paracelsus (1493-1541), ilahi dokunuş veya kutsal bir kalıntı yerine, şifa için mıknatıs kullanan ilk kişiydi. Bu şifa yöntemi, bir Cizvit rahibi ve Viyana’daki Kraliyet Gökbilimcisi Maximillian Hell‘in vücutta manyetize çelik plakalar kullanarak şifa vermesiyle ünlü hale geldiği 18. yüzyıla kadar devam etti. Hell’s öğrencilerinden biri, “büyüleyici” kelimesini türettiğimiz Avusturyalı doktor Franz Mesmer’di. Mesmer, mıknatıslar olmadan transa girebileceğini keşfetti ve (yanlış bir şekilde) iyileştirme gücünün kendisinden veya alanı kaplayan görünmez bir sıvıdan gelmesi gerektiği sonucuna vardı.
Hipnoz Tarihi

Önerinin Gücü – Faria, Liebeault, Bernheim ve Nancy Okulu:

  • 1813’te Abbe Faria olarak bilinen bir Hint-Portekiz rahibi Hindistan’da hipnoz üzerine araştırma yaptı ve Puysegur ile hipnoz üzerine çalışmak için Paris’e döndü. Faria, trans ve şifadan sorumlu olanın manyetizma ya da hipnozcunun gücü değil, öznenin zihninden üretilen bir güç olduğunu öne sürdü. Faria’nın yaklaşımı, Nancy Okulu veya Öneri Okulu olarak bilinen Fransız hipnoz merkezli psikoterapi okulunun klinik ve teorik çalışmalarının temelini oluşturuyordu.
  • Liebeault’nun Uyku ve Benzeşik Durumlar adlı kitabı 1866’da yayınlandı. Yazıları ve tedavilerinin hikayeleri, önde gelen doktor Hippolyte Bernheim’ı kliniğini ziyaret etmeye çekti. Bernheim (1840-1919), ilk başta Liebeault’a şüpheyle yaklaşan tanınmış bir nörologdu, ancak Lieubault’u gözlemledikten sonra, hipnoterapist olmak için iç hastalıkları bıraktığı için çok şaşırdı. Bernheim , hipnozun bir bilim olarak ortaya çıktığı Suggestive Therapeutics adlı kitabıyla Liebeault’un öneri hakkındaki fikirlerini tıp dünyasının dikkatine sundu . Liebeault ve Bernheim, modern psikoterapinin yenilikçileridir. Görüşleri galip geldi ve bu güne kadar hipnoz hala bir öneri fenomeni olarak görülüyor.
Hipnoz Tarihi

Psikolojinin Öncüleri:

  • Psikolojinin öncülerinden bazıları, hem Nancy hem de Paris Okullarında hipnoz üzerine çalıştı. Bilinçsiz süreçler, çözülme ve travmatik hafıza teorileri geliştiren Pierre Janet (1859-1947), hem Nancy’deki Bernheim hem de Paris’teki rakip Charcot okuluyla hipnoz üzerine çalıştı. Sigmund Freud ayrıca Charcot ile hipnoz çalıştı ve daha sonra Bernheim ve Liebeault’u gözlemledi. Freud, 1887’de hipnoz uygulamaya başladı ve hipnoz, psikanalizi icat etmesi için çok önemliydi.

Hipnotik Anestezi:

  • Hipnozun yoğun psikolojik araştırması sırasında, bazı doktorlar anestezi için hipnoz kullanımını geliştirdi. 1821’de Récamier, anestezi için hipnoz kullanarak büyük bir operasyon gerçekleştirdi. 1834’te stetoskopu İngiltere’ye getiren İngiliz cerrah John Elliotson, hipnoz kullanarak çok sayıda ağrısız cerrahi operasyon bildirdi. İskoç cerrah James Esdaile, 1840’larda ve 1850’lerde hipnoz kullanarak 2.000’den fazla küçük ve 345’in üzerinde büyük ameliyat gerçekleştirdi.
Hipnoz Tarihi
Hipnoz Tarihi

Modern Hipnotizm:

  • İskoç göz doktoru James Braid, modern hipnozun babasıdır. Daha sonra “hipnoz” ve “hipnoz” (1841) haline gelen nöro-hipnotizm (sinir uykusu) terimini ilk ortaya atan Braid’di. Braid, 1841’de Fransız manyetist La Fontaine’in bir gösterisini ziyaret etmişti. Mesmeristlerin fikirleriyle alay etti ve hipnozun psikolojik olduğunu ilk öne süren kişi oldu. Braid belki de psikosomatik tıbbın ilk uygulayıcısıdır. 1847’de hipnozu “monoideizm” (tek bir fikre odaklanma) ile açıklamaya çalıştı, ancak “hipnoz” terimi Nancy Okulu’nun çalışmalarında gelişti ve bugün hala kullanılan terimdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.