Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C


Geminid Meteor Yağmuru Bu Hafta Sonu Zirveye Çıkıyor!

12.12.2020
208
A+
A-
Geminid Meteor Yağmuru Bu Hafta Sonu Zirveye Çıkıyor!

2020’nin en iyi Geminid meteor yağmuru bu hafta sonu zirveye çıkıyor. İşte heyecanla bekleyeceğiniz şey. İkiz göktaşı yağmuru muhtemelen yılın en iyi meteor yağmuru olacak, sadece etrafında Pazar gecesi (13 Aralık) geç köşesi, tahmin edilen zirvedir. 

Geminid Meteor Yağmuru

  • İkizler, isimlerini İkizler Takımyıldızı’ndan alır. Bu yağışın maksimum olduğu gecede, göktaşları, ikiz kardeşlerin başlarından birini (diğeri Pollux olan) işaretleyen iki yıldızdan biri olan parlak yıldız Castor’a yakın bir noktadan çıkıyormuş gibi görünecek.
  • İkizler göktaşları, tüm yıllık duşların en tatmin edici olanıdır ve şimdi Ağustos’un ünlü Perseid’lerini bile geride bırakmaktadır. Geminidler aynı zamanda ana meteor yağmurları söz konusu olduğunda “bloktaki yeni çocuklar” dır. Pratik olarak diğer tüm meteor görüntülerinin yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine dayanan geçmişleri vardır. Leonidlerin ilk anekdot anlatımı MS 902 yılına kadar uzanır. Perseidler MS 36’dan beri kaydedilmiştir ve Nisan’ın Lyridleri , ilk olarak MÖ 687’ye kadar Çin kroniklerinde kaydedilmiş olan en eskisidir!
geminid
Bu gökyüzü haritası, 13-14 Aralık 2020 tarihlerinde gece gökyüzünde yayılan İkizler meteor yağmurunun konumunu göstermektedir.

Bu hafta sonu zirveye çıkıyor!

  • Ancak Geminid’lerin ilk hesapları nispeten yenidir; 
  • Aralık 1862’de çok az kişi görüldü. O zamandan beri “kayan yıldızlar” her yıl ortaya çıktı ve giderek daha fazla sayıda ve daha parlak hale geldi.
  • Geçmiş gösterimler üzerine yapılan araştırmalar, bu duşun hem yavaş, parlak, zarif göktaşları ve ateş toplarında hem de nispeten daha az orta parlaklıkta nesneyle zayıf göktaşlarında zengin olma ününe sahip olduğunu gösteriyor. 
  • İkizler tipik olarak Dünya ile saniyede 22 mil hızla karşılaşırlar (bu yaklaşık 79.200 mph veya 127.500 km / s); bir Leonid veya Perseid meteorunun hızının kabaca yarısı . Bir Leonid veya Perseid, bir kalp atışında görüş alanınızda iz bırakabilirken, tipik bir İkizler birkaç saniye sürebilir. Ben onlara sık sık “göksel tarla fareleri” adını verdim, çünkü gökyüzünün bir yerinden diğerine koşuşturuyor gibi görünüyorlar. Birçoğu sarımsı renkte görünür, ancak birkaçı diğer renkleri alabilir: kırmızı, turuncu, mavi, hatta yeşil. Hatta bazıları pürüzlü veya bölünmüş yollar oluşturuyor gibi görünüyor. 
  • Dünya, bu meteor akışı boyunca hızla hareket eder ve biraz geniş, orantısız bir aktivite profili üretir. Oranlar, maksimumdan iki veya üç gün önce sabit bir şekilde artar, maksimumdan iki gece önce en yüksek gücünün yaklaşık dörtte birinin üstüne ve maksimumdan önceki gecenin yarısı kadar güçlü olur. 
  • Geç Geminid’ler, ancak, özellikle parlak olma eğilimindedir. Renegade öncüleri, maksimumdan bir hafta veya daha uzun süre görülebilir, ancak duş 16 Aralık’ta tamamen bitmiş olacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.