Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C


İlk Mekanik Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

07.11.2020
232
A+
A-
İlk Mekanik Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

İlk mekanik bilgisayar ‘Charles Babbage’ tarafından 1822’de icat edilmiştir. İlk mekanik bilgisayar, bugün çoğu kişinin bilgisayar olarak gördüğü şeye benzemiyor. Burada ilk bilgisayar kelimesi ne zaman kullanıldı, ilk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti, ilk programlanabilir bilgi sayar, ilk elektrikli programlanabilir bilgisayar gibi bir çok bilgiyi size aktaracağız.

İlk bilgisayar ne zaman icat edildi?

  • İlk mekanik bilgisayar ‘Charles Babbage‘ tarafından 1822’de icat edilmiştir.

“Bilgisayar” kelimesi ilk ne zaman kullanıldı?

  • “Bilgisayar” kelimesi ilk olarak 1613 yılında Richard Braithwaite tarafından yazılan The Yong Mans Gleanings kitabında kullanıldı ve başlangıçta hesaplamalar yapan bir insanı tanımladı. Bir bilgi sayarın tanımı, sanayi devriminin birincil amacı hesaplama olan makinelere yol açtığı 19. yüzyılın sonuna kadar aynı kaldı.

İlk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti:

  • Fark Motoru, birkaç sayı kümesini hesaplama ve sonuçların basılı kopyalarını yapma yeteneğine sahipti. Babbage, çalışması için ilk bilgi sayar programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace’den Fark Motorunun geliştirilmesiyle ilgili yardım aldı . Ne yazık ki, finansman nedeniyle Babbage bu makinenin tam ölçekli işlevsel bir sürümünü hiçbir zaman tamamlayamadı. Haziran 1991’de Londra Bilim Müzesi, Babbage’ın doğumunun iki yüzüncü yılı için 2 No’lu Fark Motoru’nu tamamladı ve daha sonra 2000 yılında baskı mekanizmasını tamamladı.İlk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Ne yazık ki, finansman sorunları nedeniyle, bu bilgisayar da Charles Babbage hayattayken asla inşa edilmedi. 1910 yılında, Charles Babbage’ın en küçük oğlu Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlayıp temel hesaplamaları yapabildi.

İlk programlanabilir bilgisayar:

  • Z1 Alman tarafından yaratıldı, Konrad Zuse ailesinin oturma odasında arasındaki 1936 ve 1938 ilk elektromekanik olarak kabul edilir. İkili programlanabilir pc ve birinci fonksiyonel modern bilgisayardır.

Modern bir bilgisayar olarak kabul ettiğimiz şeyin ilk kavramları:

  • Turing makinesi, Alan Turing içinde 1936’da bilgisayar hakkında teoriler temeli oldu. Makine, bir dizi mantıksal talimatı izleyen bir kişiye öykünecek şekilde sembolleri kağıt bant üzerine basan bir cihazdı. Bu temeller olmadan, bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olamazdık.

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar:

  • Colossus tarafından geliştirilen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayar oldu, Tommy Flowers ilk Aralık ayında gösterilmiştir (1943). Colossus İngiliz kod kırıcılar Alman şifreli mesajlar okumak yardımcı olmak için oluşturuldu.

İlk dijital bilgisayar:

  • Kısa unvanlı-Berry Computer, ABC Profesör tarafından gelişimini başladı. John Vincent Atanasoff ve lisansüstü öğrenci Cliff Berry gelişimi 1942 yılına kadar Iowa Eyalet Koleji’nde (şimdi Iowa Eyalet Üniversitesi)’nde devam etti. Yaklaşık 1.800 fit kare kapladı ve yaklaşık 50 ton ağırlığında yaklaşık 18.000 vakum tüpü kullandı. Bir yargıç daha sonra ABC PC’nın ilk dijital pc olduğuna karar vermesine rağmen, çoğu kişi hala ENIAC’ın tamamen işlevsel olduğu için ilk dijital pc olduğunu düşünüyor.

İlk bilgisayar şirketi:

  • İlk Pc şirketi Electronic Controls Company idi ve 1949’da ENIAC PC’nin yaratılmasına yardımcı olan J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından kuruldu . Şirket daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation olarak yeniden adlandırıldı ve UNIVAC adı altında bir dizi ana bilgisayarı piyasaya sürdü .

Hafızada saklanan bir programa sahip ilk bilgisayar:

İlk olarak 1950’de Birleşik Devletler hükümetine teslim edilen UNIVAC 1101 veya ERA 1101 , bir programı bellekten depolayabilen ve çalıştırabilen ilk PC olarak kabul edilir.

[PC] Yazıda bilgisayar anlamında kullanılmıştır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.