Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Hafif Yağmurlu
每日定時服用小劑量,血液可緩慢達到治療濃度,有利於控制治療效果。這是威而鋼、樂威壯所不能做到的, 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證。 認準官網品牌,謹防假冒。

Muhteşem 10 Tarihi Yer

10.11.2020
173
A+
A-
Muhteşem 10 Tarihi Yer

Muhteşem 10 Tarihi Yer : Eski uygarlıklar tarafından inşa edilmiş birçok nefes kesici ve inanılmaz tarihi yerle, bazen en iyisini daraltmak zordur. Dışarıdaki tüm tarihi harikaların listelerini ve ne kadar farklı olduklarını bir düşünün. Hangi kriterlere göre karar veriyorsunuz? İyi bir tarihi yer nedir? En iyisini yapan nedir?

Muhteşem 10 Tarihi Yer
Muhteşem 10 Tarihi Yer

1. Petra

 • Petra (petra anlamı: kaya), kayaya oyulmuş mimarisi ve su kanalları sistemi ile ünlü, Ürdün Ma’an vilayetinde bulunan tarihi ve arkeolojik bir şehirdir. MÖ 6. yüzyılda Nabatalıların başkenti olarak kurulan şehir, Ürdün’ün en çok ziyaret edilen turistik cazibesinin yanı sıra sembolüdür. Ölü Deniz’den Akabe Körfezi’ne uzanan büyük vadi olan Arabah’ın (Wadi Araba) doğu kanadını oluşturan dağların arasındaki bir havzada Hor Dağı’nın yamacında yer alır. Petra, 1985’ten beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

2. Machu Picchu

 • 1911 Yılında Yale arkeolog Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedilen Machu Picchu kalıntıları, dünyanın en güzel ve esrarengiz antik yerlerinden biridir. İnka halkı, 1400’lerin başından itibaren yüzlerce taş yapıyı diken Andean dağının tepesini (9060 fit yükseklik) kesinlikle kullanılırken, Machu Picchu’nun (Quechua dilinde ‘Eski Zirve’ anlamına gelir) kutsal olarak kabul edildiğini göstermektedir. Çok daha erken bir zamandan kalma. Kökeni ne olursa olsun, İnka, alanı küçük (5 mil kare) ama olağanüstü bir şehre dönüştürüldü. Aşağıdan görünmeyen ve tamamen kendi kendine yeten, nüfusu beslemeye yetecek kadar tarım teraslarıyla çevrili ve doğal kaynaklarla sulanan Machu Picchu, İnkalar tarafından gizli bir tören şehri olarak kullanılmış gibi görünüyor.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

3. Büyük Giza Piramidi

 • Giza piramitleri hayatta kalan tek Antik Dünya Harikasıdır ve modern dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Bunlar, en eski kutsal dünya harikalarının bazıları ve kesinlikle en etkileyici olanlardan biri. Piramitlerin firavunların cenazesinde kullanıldığı açık olmasına rağmen, Giza piramitlerinin yapımı, tarihi ve olası sembolizmi hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu gizem, yalnızca bu antik harikaların çekiciliğine katkıda bulunuyor ve birçok modern insan hala Giza’yı manevi bir yer olarak görüyor. Biri aşağıda özetlenen “piramitlerin gizemini” açıklamak için bir dizi büyüleyici teori önerildi.
 • 1990’dan beri, özel grupların Büyük Piramit’e girmesine izin verildi.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

4. Stonehenge

 • Stonehenge, Wiltshire’ın İngiliz ilçesinde, Amesbury’nin yaklaşık 2 mil (3,2 km) batısında ve Salisbury’nin 8 mil (13 km) kuzeyinde bulunan tarih öncesi bir anıttır. Dünyanın en ünlü yerlerinden biri olan Stonehenge, toprak işleri içine yerleştirilmiş büyük dikili taşlardan oluşan dairesel bir ortamdan oluşur. Birkaç yüz mezar höyüğü de dahil olmak üzere İngiltere’deki en yoğun Neolitik ve Tunç Çağı anıt kompleksinin merkezindedir.
 • – Arkeologlar ikonik taş anıtın, aşağıdaki kronolojide açıklandığı gibi, MÖ 3000’den MÖ 2000’e kadar herhangi bir yerde inşa edildiğine inanıyor. 2008’deki radyokarbon tarihlemesi, ilk taşların MÖ 2400–2200’de dikildiğini öne sürerken, başka bir teori, mavikaşların MÖ 3000 gibi erken bir tarihte bölgede dikilmiş olabileceğini öne sürüyor.
 • – Anıtın en erken evresini oluşturan dairesel toprak bankı ve hendek, yaklaşık MÖ 3100 yılına tarihlendirilmiştir. 
Muhteşem 10 Tarihi Yer

5. Persepolis

 • Persepolis, yaklaşık 450 x 300 m (1,480 x 1,000 ft) büyük bir yapay taş teras üzerinde birkaç anıtsal binanın kalıntılarından oluşur. Atların çıkabileceği kadar geniş ve sığ olan çift merdiven, aşağıdaki düzlüklerden terasın tepesine çıkıyordu. Merdivenin başında ziyaretçiler, devasa taştan oyulmuş boğalarla korunan bir kapı evi olan Xerxes Kapısı’ndan geçebilirler.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

6. Potala Sarayı

 • – Potala Sarayı, Lhasa, Tibet. Eski Potala Sarayı 7. yüzyılda inşa edilmiştir. O sırada Zhanpu Kralı (Shuzhan Genpu) Tibet’te Tufen Krallığı kurdu, Lhssa başkentiydi, Çin’in Tamg Hanedanı İmparatoru, Prenses Wenchen’i Zhanpu Kralını mutlu etmek için gönderdi.
 • – Zhanpu King “ihtişamı göstermek için bir şehir inşa etmeye” karar verdikten sonra Kızıl Tepe’de Potala Sarayı inşa etmeye başladı. İçinde 1.000 oda vardı; ancak savaş sırasında eski Saray yıkıldı. Mevcut Potala sarayı, özellikle Dalai Lama V döneminde, 17. yüzyıldan sonra yeniden inşa edildi. Mevcut Potala Sarayı, 119 metre yüksekliğinde ve 13 katlıdır. Yüksek tarihi değeri ile ünlüdür ve içinde çok sayıda hazine bulundurmuştur.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

7. Alhambra

 • – Granada İspanya’daki Elhamra, mimari ve tarihten çok daha fazlasıdır. Bizi cennete giden kapılarını istediğimiz yere yada son dinlenme yerimize nasıl görünmesini sağlayan küçük tepeye tırmanmaya başladığınız andan itibaren bedenlerimiz yeni duygularla istila edilir. Elhamra’ya ilgi duyan birçoğumuzun güzel resimlerini görmüş olması muhtemeldir, ancak yaklaştığınızda, orijinalliği ile birlikte derin Grenadine gökyüzüne dokunuyor gibi görünen fiziksel yönünün ihtişamı nefes kesici.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

8. Akropolis

 • – Akropolis, Yunanca’da “yüksek şehir” anlamına gelir, kelimenin tam anlamıyla ekstremite şehirdir ve genellikle savunma amacıyla, ilk insanlar doğal olarak yeni bir yerleşim yeri inşa etmek için yüksek bir alanı seçtiler, genellikle dik yamaçları olan bir tepedir. Dünyanın birçok yerinde, bu kaleler, modern Roma gibi çevreleyen alçak topraklarda büyüyen büyük şehirlerin çekirdeği haline geldi.
 • – Akropolis kelimesi, kökeni Yunanca olmasına ve esas olarak Atina, Argos, Thebes ve Korint (Akrocorinth ile) şehirleri ile ilişkili olmasına rağmen, genel olarak Roma, Kudüs, Kelt Bratislava da dahil olmak üzere tüm bu tür kalelere uygulanabilir. Hatta Edinburgh’daki Castle Rock. İrlanda’daki bir örnek Cashel Kayasıdır.
Muhteşem 10 Tarihi Yer

9. Kurtarıcı İsa Heykeli

 • – Kurtarıcı İsa Heykeli (Portekizce: Cristo Redentor) Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bulunan İsa Mesih heykelidir; dünyanın en büyük Art Deco heykeli ve dünyanın en büyük 5. İsa heykeli olarak kabul edildi. 9,5 metre (31 ft) kaide ve 30 metre (98 ft) genişliğiyle birlikte 39,6 metre (130 ft) uzunluğundadır. 635 ton (625 uzun, 700 kısa ton) ağırlığındadır ve şehre bakan Tijuca Ormanı Milli Parkı’ndaki 700 metrelik (2,300 ft) Corcovado dağının zirvesinde yer almaktadır. Brezilya Hristiyanlığının sembolü olan heykel, Rio de Janeiro ve Brezilya için bir simge haline geldi. Betonarme ve sabuntaşından yapılmıştır ve 1922 ile 1931 yılları arasında inşa edilmiştir.
Muhteşem 10 Tarihi Yer
Muhteşem 10 Tarihi Yer

10. Kolezyum

 • Kolezyum, muhtemelen Roma’nın en ünlü simgesel yapısıdır. MS 1. yüzyılda inşa edilen bu büyük arena 45.000 seyirciyi ağırlayabiliyordu ve dünyanın en büyük Roma amfi tiyatrosuydu. Gladyatör savaşlarına, vahşi hayvanlarla gösterilere ve muhtemelen ilk Hristiyanların infazına ev sahipliği yaptı. Orta Çağ boyunca, Kolezyum‘un bir şehitlik yeri olduğuna inanılıyordu ve bu nedenle kutsal bir yer olarak kabul ediliyordu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.