Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C


Netflix’in Cuties (Minnoşlar) Filmi RTÜK’e Şikayet Edildi!

23.08.2020
461
A+
A-
Netflix’in Cuties (Minnoşlar) Filmi RTÜK’e Şikayet Edildi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yakında yayınlanacak yeni Netflix yapımı Cuties (Minnoşlar) filmini RTÜK kurumuna şikayet etti. 11 yaşındaki bir kız çocuğunun hikayesini konu alan filmde, belli başlı noktalar negatif anlamda dikkat çekti. İşte haberin detayları…

Dijital yayın platformu Netflix, 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlayacağı Cuties (Minnoşlar) filmi ile dünyada tartışma konusu oldu. 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan film, promosyonunda kullandığı afişi ve tanıtım videosunda kullanılan dans görüntüleri sebebiyle pek çok ülkeden tepkileri üzerine çekti.

Henüz isminden büyük tartışmalara sebep olan Cuties, sıklıkla pornografi filmlerinde kullanılan bir başlık olmakla okları üzerinde toplamıştı zaten. Akabinde yayınlanan poster ve klipten sonra ise tepkiler çığ gibi artarak büyüdü ve filmin yayınlanmaması üzerine imza kampanyaları başlatıldı.

Netflix Özür Diledi!

Filmin yanlış tanıtıldığını iddia eden Netflix, Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu bir açıklamada şu cümleleri kullandı: “Cuties filmi için kullandığımız uygunsuz tasarımlar konusunda derin üzüntü duyuyoruz. Bu doğru değildi. Ayrıca Sundance’de ödül kazanmış bu Fransız filmini doğru yansıtmıyordu. Görüntüleri ve tanıtımları güncelledik.

Yukarıda bahsi geçen tanıtımda ise “Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk,” ifadesi geçiyordu. Netflix bu tanıtım cümlesini değiştirmeye karar verdi. Fakat filmin platformda 18 yaş sınırı ile yayınlanacak olması yapımın içeriğine dair gelen tepkileri biraz daha büyüttü.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cuties Filmini RTÜK’e Şikayet Etti!

Dünyanın birçok farklı noktasında olduğu gibi Türkiye’de de sert bir şekilde eleştirilen Minnoşlar filmi; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından RTÜK’e şikayet edildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘na yapılan şikayetle alakalı şu açıklamaya yer verildi:

Netflix isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur: Netflix, söz konusu filmin tanıtımında  ‘dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan’ bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine ‘çocuk filmi’ görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır. Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.


Efrahim
Efrahim
Hey there! I am using AsTekno!
YAZARA AİT TÜM YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.