Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Hafif Yağmurlu
每日定時服用小劑量,血液可緩慢達到治療濃度,有利於控制治療效果。這是威而鋼、樂威壯所不能做到的, 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證。 認準官網品牌,謹防假冒。

Ruhsal Hastalık Türleri – Delilik ?

11.11.2020
230
A+
A-
Ruhsal Hastalık Türleri – Delilik ?

Ruhsal hastalık türleri halk arasında delilik diye adlandırılan hastalıklardır. Günümüzde Ruhsal hastalıklar artık çok yaygınlaşmıştır ve bunların herhangi birini yaşamak bizlere inanılmaz çöküntülere maruz bırakmaktadır. Akıl hastalığı olarak kabul edilen birçok farklı durum vardır. 

Akıl hastalığı olarak kabul edilen birçok farklı durum vardır. Daha yaygın türler şunları içerir:

Anksiyete Bozuklukları

 • Anksiyete bozuklukları olan insanlar korku ve dehşet ile bazı nesnelere veya durumlara cevap veren, hem de böyle bir hızlı kalp atışı veya panik fiziksel işaretler, terleme gibi durumlar yaşarlar. Kişinin tepkisi duruma uygun değilse, kişi tepkiyi kontrol edemiyorsa veya anksiyete normal işleyişi engelliyorsa, anksiyete bozukluğu teşhis edilir.

Duygudurum Bozuklukları

 • Duygudurum bozuklukları olarak da adlandırılan bu bozukluklar, sürekli üzüntü duyguları veya aşırı mutlu hissetme dönemleri veya aşırı mutluluktan aşırı üzüntüye kadar dalgalanmaları içerir. En yaygın duygudurum bozuklukları depresyon, bipolar bozukluk ve siklotimik bozukluktur.

Psikotik Bozukluklar

 • Psikotik bozukluklar, çarpık farkındalık ve düşünmeyi içerir. Psikotik bozuklukların en yaygın semptomlarından ikisi, halüsinasyonlar işitme sesleri gibi gerçek olmayan görüntü veya ses deneyimi ve hasta kişinin, kanıtlara rağmen doğru olarak kabul ettiği yanlış sabit inançlar olan sanrılardır. Şizofreni psikotik bir bozukluğun bir örneğidir.

Yeme Bozuklukları

 • Yeme bozuklukları, kilo ve yemek içeren aşırı duyguları, tutumları ve davranışları içerir. Anoreksiya, nervoza, bulimiya nervoza ve aşırı yeme bozukluğu en yaygın olanlarıdır. Delilik ile ilişkilendirilmesede sağlık için ciddi tehdit oluşturur.

Dürtü Kontrolü Ve Bağımlılık Bozuklukları

 • Dürtü kontrol bozukluğu olan kişiler, kendilerine veya başkalarına zarar verebilecek eylemleri gerçekleştirme dürtülerine karşı koyamazlar. Pyromania (başlangıç ​​yangınları), kleptomani (hırsızlık) ve kompulsif kumar, dürtü kontrol bozukluklarının örnekleridir. Alkol ve uyuşturucu, bağımlılığın yaygın nesneleridir. Çoğu zaman, bu rahatsızlıkları olan insanlar bağımlılıklarının nesnelerine o kadar dahil olurlar ki sorumlulukları ve ilişkileri görmezden gelmeye başlarlar.

Kişilik Bozuklukları

 • Kişilik bozuklukları olan kişiler, kişiyi rahatsız eden işte, okulda veya sosyal ilişkilerde sorunlara neden olan aşırı ve esnek olmayan kişilik özelliklerine sahiptir . Ek olarak, kişinin düşünme ve davranış kalıpları toplumun beklentilerinden önemli ölçüde farklıdır ve o kadar katıdır ki, kişinin normal işleyişine müdahale eder. Örnekler arasında antisosyal kişilik bozukluğu, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu ve paranoid kişilik bozukluğu sayılabilir. Delilik diye adlandırılan türdür.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

 • OKB’si olan kişiler, belirli ritüelleri veya rutinleri gerçekleştirmelerine neden olan sürekli düşünceler veya korkulardan rahatsız olurlar. Rahatsız edici düşünceler obsesyon olarak adlandırılır ve ritüellere zorlama denir. Bir örnek, sürekli olarak ellerini yıkayan, mantıksız bir mikrop korkusu olan bir kişidir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

 • TSSB, cinsel veya fiziksel saldırı, sevilen birinin beklenmedik ölümü veya doğal afet gibi travmatik veya ürkütücü bir olayın ardından gelişebilen bir durumdur. TSSB’si olan kişiler genellikle olayla ilgili kalıcı ve korkutucu düşüncelere ve anılara sahiptir ve duygusal olarak uyuşma eğilimindedir.

Diğer, daha az yaygın akıl hastalığı türleri şunları içerir:

Dissosiyatif Bozukluklar

 • Bu bozukluklara sahip kişiler, ciddi rahatsızlıklar veya hafıza, bilinç, kimlik ve kendileri ve çevreleri hakkında genel farkındalık değişiklikleri yaşarlar. Bu bozukluklar genellikle kişinin yaşayabileceği veya tanık olabileceği travmatik olayların, kazaların veya felaketlerin sonucu olabilecek aşırı stres ile ilişkilidir. Önceden çoklu kişilik bozukluğu veya “bölünmüş kişilik” olarak adlandırılan disosiyatif kimlik bozukluğu ve duyarsızlaşma bozukluğu, dissosiyatif bozuklukların örnekleridir.

Yapay Bozukluklar

 • Yapay bozukluklar, bir bireyi bir hasta veya yardıma muhtaç bir kişi rolüne sokmak için bir kişinin bilerek ve kasıtlı olarak fiziksel veya duygusal semptomlar yarattığı veya bunlardan şikayet ettiği durumlardır.

Cinsel ve Toplumsal Cinsiyet Bozuklukları

 • Bunlar, cinsel isteği, performansı ve davranışı etkileyen bozuklukları içerir. Cinsel işlev bozukluğu, cinsiyet kimliği bozukluğu ve paraphilias cinsel ve cinsiyet bozukluklarının örnekleridir.

Çeşitli uyku ile ilgili sorunlar ALZHAİMER hastalığıda dahil olmak üzere birçok demans türü dahil olmak üzere diğer hastalıklar veya durumlar,  beyni içerdikleri için bazen akıl hastalığı olarak sınıflandırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.