Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu
每日定時服用小劑量,血液可緩慢達到治療濃度,有利於控制治療效果。這是威而鋼、樂威壯所不能做到的, 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證。 認準官網品牌,謹防假冒。

Tarihteki En iyi 10 Hacker

01.11.2020
221
A+
A-
Tarihteki En iyi 10 Hacker

Hacker : Bilgisayar dünyası, bilgisayar biliminin ilerlemesine yön veren ve bugün gördüğümüz şekliyle bilgisayarlara, internete ve ağ oluşturmaya – bazı durumlarda tek başına – şekil veren zengin bir hacker geçmişine sahiptir. Ve evet, internet kargaşası, hırsızlık ve kaosun arkasında siyah şapkalı hackerlar varken, bilgisayar meraklılarını iyilik için kullanan beyaz şapkalı hackerlar da var. Ayrıca tamamen farklı bir hacker türü de var (tamirci). Hepsi bugün var olan bilgisayar dünyasının yaratılmasında irili ufaklı rol oynadılar.

Hacker
Ve evet, internet kargaşası, hırsızlık ve kaosun arkasında siyah şapkalı hackerlar varken, bilgisayar meraklılarını iyilik için kullanan beyaz şapkalı hackerlar da var. Ayrıca tamamen farklı bir hacker türü de var (tamirci). Hepsi bugün var olan bilgisayar dünyasının yaratılmasında irili ufaklı rol oynadılar.

İşte En Büyük Tarih Yazan 10 Hacker:

Konrad Zuse
 • – Her şey, muhtemelen ilk bilgisayar korsanı olan Konrad Zuse ile başlıyor. Kelimenin modern anlamıyla bir bilgisayar korsanı olmayabilirdi, ama onsuz hiçbiri mümkün olamazdı. Gördüğünüz gibi Zuse, Z3 olarak bilinen dünyanın ilk tam programlanabilir (Turing-complete) bilgisayarını yaptı. Elbette, Z1 olarak başladı ve bir kutu hurda ile bir mağaraya inşa edilmemişken, Zuse, 1938’de tamamlayarak, ailesinin dairesine kendisi inşa etti. Zuse sonunda Almanlardan bir miktar destek kazandı. 1941’de tamamlanan ve modern bilgi işlemin anası olarak kabul edilen Z1’den Z3’e evrime yol açan hükümet oldu.
Hacker
John “Kaptan Crunch” Draper
 • – John Draper, bilgisayarlar sıradan bir yer olmadan çok önce bilgisayarları hackliyordu. Draper’ın hacklemenin altın çağını, 1970’lerin başlarında, genel halkın erişebildiği en büyük bilgisayar ağının telefon sistemi olduğu dönemdi. O zamanlar telefonlar, ücretsiz uzun mesafeli ve hatta uluslararası aramalar yapmak için kullanılabilecek belirli analog frekansları kullanan otomatik bir sistem tarafından yönetiliyordu. Adı “Phreaking” idi ve en iyi bilinen Phreaking aletlerinden biri, bir kutu Cap’n Crunch mısır gevreği içinde gelen bir oyuncak düdüktü. Bu düdük ile Draper, telefon şirketleri tarafından kullanılan diğer birçok tonu üretebilen bir cihaz olan Blue Box olarak bilinen başka bir popüler Phreaking aracını yarattı.
Hacker
Steve Wozniak
 • – John Draper’ın çağdaşı olan Wozniak, Phreaking’e yabancı değildi. Aslında, Draper bir Homebrew Bilgisayar Kulübü toplantısında Mavi Kutu tasarımının ayrıntılarını paylaştıktan sonra, Wozniak kendi versiyonunu oluşturdu. Steve Jobs, cihazdaki pazarlama potansiyelini gördü ve iki Steves birlikte ilk ortak girişimlerine başladı. Yine de Wozniak’ın hackleme günlerinin tümü, yasallığı sorgulanabilir projelere harcanmadı.
 • – Wozniak, mavi kutularından elde ettikleri gelirin yanı sıra Wozniak’ın sevilen HP hesap makinesini ve Jobs’un VW minibüsünü satarak Apple I’i yarattı. Diğer Steve’in pazarlama becerisiyle, şirketleri bugün olduğu gibi endüstri lideri oldu.
Hacker
Robert Tappan Morris
 • – Cornell Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Robert Morris, şöhret iddiasını yarattı:
 • – Bilgisayar solucanı Morris’e göre, solucanı o sırada internetin boyutunu ölçmek için yarattı. 2 Nisan 1988’de piyasaya sürüldükten sonra, Morris Worm yaklaşık 6.000 sistemi etkiledi (o sırada internete bağlı bilgisayarların yaklaşık yüzde 10’u). Solucanın göze batmayan olması amaçlanmıştı, ancak çoğaltma algoritmasında ki bir kusur nedeniyle kendisini aşırı derecede kopyaladı, sistem yüklerinin ağırlaşmasına neden oldu ve sonuçta Morris’e geri döndü. 1989 yılında, Morris 1986 Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası uyarınca suçlanan ve daha sonra mahkum edilen ilk kişi oldu.
Hacker
Mark “Phiber Optik” Abene
 • İşte aşina olmayabileceğiniz bir isim:
 • – Mark Abene. Ne DOD’a girmedi ne de Swordfish tarzı bir banka soygununda milyonlarca dolar çalmadı. Yaptığı şey AT & T’yi kızdırmaktı. Hacker grubu Masters of Destruction’ın bir üyesi olarak Abene, genellikle AT & T’nin sistemlerini araştırıyordu. AT & T’nin telefon sistemi çöktüğünde ve 60.000 müşteriyi 9 saatten fazla bir süre telefon hizmetinden mahrum bıraktığında, Abene’yi hemen suçladılar.
 • – Gizli Servis ona oldukça agresif bir ziyarette bulundu, ekipmanına el koydu ve sonunda AT&T kazanın kendi adına bir hata olduğunu kabul ederken, Abene birinci derecede bilgisayar kurcalama ve bilgisayara izinsiz girmekle suçlandı. Daha sonra, daha fazla suçlama ile karşı karşıya kalacak ve nihayetinde federal hapishanede bir yıl yatacak ve onu bunu yapan ilk hacker yapacaktı.
Hacker
Kevin “Karanlık Dante” Poulsen
 • – Poulsen, tüm zamanların en eğlenceli hack’lerinden birini iddia ediyor. KIIS-FM tarafından düzenlenen bir radyo yarışması, 102. kişiye istasyona çağrı yapması için parlak yeni bir Porsche 944 S2 sözü verdi. Çok sayıda Los Angeles dinleyicisi arasında şansını denemek yerine, Poulsen 102. arayan olmasını sağlamak için istasyonun tüm telefon hatlarını devraldı. FBI’dan kaçtığı zaman ortadan kaybolmak zorunda kaldı. Bu ona popüler TV dizisi Çözülmemiş Gizemler’de bir yer sağladı. 
 • – Bölüm yayınlandığında şovun yardım hatları çöktü. 1991 yılında, Poulsen tutuklandı ve sonunda çeşitli bilgisayar dolandırıcılığı, kara para aklama ve adaleti engellemekten suçlu bulundu. İlginç bir şekilde, hapsedildiğinden beri, Poulsen siber suç vakalarına yardım ederek ve hatta MySpace’de cinsel avcıları yakalayarak bir çok para kazandı.
Hacker
Kevin Mitnick
 • – Kevin Mitnick, FBI’ın En Çok Arananlar listesine giren ilk bilgisayar korsanı olması nedeniyle, bilgisayar tarihinin belki de en ünlü hacker’ıdır. Bir sosyal mühendislik ustası olan Mitnick, yalnızca bilgisayarları hacklemekle kalmadı; insan zihnini hackledi. 1979’da, 16 yaşında, ilk bilgisayar sistemine girdi ve özel mülk yazılımı kopyaladı.
 • – Genellikle telefon görüşmeleri ve e-posta mesajları gibi yönetici personelle ilgilenir ve onları şifreleri ve diğer güvenlik bilgilerini vermeleri için kandırırdı. İki buçuk yıllık bir takibin ardından, Mitnick sonunda tutuklandı ve beş yıl hapis yattı. Şimdi kendi bilgisayar güvenlik danışmanlığı olan Mitnick Security Consulting LLC’yi yürütüyor.
Hacker
Tsutomu Shimomura
 • – Tüm bilgisayar korsanları Black Hat şemsiyesinin altına girmez. Tsutomu Shimomura, Kevin Mitnick’i ele geçirmesiyle tanınan Beyaz Şapkalı bir hacker. 1994 yılında Mitnick, Shimomura’nın bazı kişisel dosyalarını çaldı ve bunları çevrimiçi olarak dağıttı. İntikam almaktan motive olan Shimomura, Mitnick’i bulmaya giden yolu geri çevirmek için bir izleme arama tekniği geliştirdi. Shimomura’nın bilgisi ile FBI, Mitnick’i tespit edip tutuklamayı başardı.
Hacker
Richard Stallman
 • – Stallman, ilk yıllarında MIT’nin Yapay Zeka Laboratuvarlarında yüksek lisans öğrencisi ve programcıydı ve burada MIT’nin zengin bilgisayar korsanlığı kültürü ile sürekli olarak ilgileniyordu. Açık Kaynak ile ilgili hemen her şeyin savunucusu olarak Stallman, MIT’nin Bilgisayar Bilimleri departmanına bir şifre sistemi kurmasıyla karşılık verdi. Kullanıcıların şifrelerinin şifresini çözer (1970’lerin işlem gücü göz önüne alındığında kolay bir iş değildir) ve onlara şifrelerini düz metin olarak içeren bir mesaj göndererek, anonim kullanımı yeniden etkinleştirmek için şifreyi boş bırakmalarını önerirdi. 1980’lere girerken, Stallman, birçok üreticinin yazılımları üzerinde sergilediği tescilli duruştan hoşlanmadı. Bu, sonunda Stallman’ın GNU Genel Kamu Lisansını ve tamamen Unix uyumlu ve tamamen Unix benzeri bir işletim sistemi olan GNU işletim sistemini yaratmasına yol açtı.
Hacker
Linus Torvalds
 • – Stallman’ın liderliğini izleyen Linus Torvalds, başka bir Beyaz Şapkalı hacker. Bilgisayar korsanlığı günleri eski bir Commodore VIC-20 ve sonunda her ikisini de önemli ölçüde değiştirdiği bir Sinclair QL ile başladı. Özellikle QL’de kendi Metin Düzenleyicisini ve hatta Cool Man adını verdiği bir Pac-Man klonunu programladı. 1991’de Intel 80386 destekli bir PC aldı ve önce kendi sınırlı lisansı altında Linux oluşturmaya başladı, ancak sonunda onu GNU GPL altında GNU Projesi ile birleştirdi. Torvalds başlangıçta Linux Çekirdeği için sürekli destek sağlamayı amaçlamamıştı, ancak Açık Kaynak projesinin doğası gereği, mevcut en hacker dostu (ve güvenli) işletim sistemlerinden biri haline geldi.

HACKER NE DEMEKTİR?

 • Bir bilgisayarla sorunları programlama ve çözme konusunda uzman ve bir bilgisayar sistemindeki bilgilere yasa dışı olarak erişim sağlayan ve bazen kurcalayan kişiye hacker denir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.