Dolar 18,6428
Euro 19,6198
Altın 1.069,98
BİST 4.799,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu
每日定時服用小劑量,血液可緩慢達到治療濃度,有利於控制治療效果。這是威而鋼、樂威壯所不能做到的, 犀利士 台灣官網正品限時大特賣,效果保證。 認準官網品牌,謹防假冒。

Yazılım Geliştiricilerin Büyüyebileceği Alternatif Kariyer Yolları:

27.02.2021
328
A+
A-
Yazılım Geliştiricilerin Büyüyebileceği Alternatif Kariyer Yolları:

Yazılım geliştiricilerin daha rahat büyüyebileceği alternatif kariyer yollarını hepsini bu makalede anlatıyoruz. Mühendis olarak iş bulamadığınız için veya yazılım geliştirmenin size uygun olmadığını fark ettiğiniz için alternatif bir kariyer yolu arıyor olun, bu kılavuz becerilerinize uygun bir kariyer bulmanıza yardımcı olacaktır.

yazılım

1. Geliştirici İlişkileri, Savunuculuk veya Evangelizm

 • Daha fazla şirket müşterileri, kullanıcıları veya savunucuları olan geliştiricilerle ilişki kurmaya çalışırken, geliştirici ilişkileri alanı hızla büyüyor.
 • Geliştirici ilişkileri uzmanları (bazı şirketler bunlara geliştirici savunucuları, geliştirici evanjelistleri, topluluk yöneticileri veya “DevRels” adını verir), şirketlerinin yazılımları etrafında bir topluluk oluşturmaya ve oluşturmaya yardımcı olur.
 • Genellikle demo uygulamaları oluşturmaya, blog yazıları yazmaya, konferanslarda konuşmaya ve teknoloji odaklı şirketler için sosyal medya hesaplarını yönetmeye dahil oluyorlar. Büyük isim teknoloji şirketlerinin çoğu (Facebook, Google, Amazon, vb.) Geliştirici ilişkileri uzmanlarından oluşan ekipler işe alır.

2. Geliştirici Pazarlaması

 • Geliştirici ilişkileriyle bazı örtüşmeler olsa da, geliştirici pazarlaması daha dışa odaklıdır.
 • Geliştiricilere pazarlama yapmak özellikle zor çünkü satılmayı sevmiyoruz, diğer pazarlar için işe yarayan daha agresif pazarlama taktiklerinin çoğu burada tabu. Teknik geçmişi olan biri olarak, doğal olarak geliştiricilerin düşünme şeklini anlayacak ve geleneksel bir pazarlamacının sahip olabileceğinden daha fazla nüfuza sahip olacaksın.

3. Satış Mühendisi

 • Pek çok mühendis, başlığında “satış” yazan herhangi bir iş nedeniyle işten çıkarılır, ancak bunun nedeni hepimizin kötü satış görevlileri ile karşılaşmış olmamızdır.
 • İster mülakat sürecinde kendinizi bir iş adayı olarak “satıyor” ya da mühendislik ekibinizde yeni bir çerçeveyi savunuyor olun, satış, bir müşterinin ihtiyaçlarını doğru çözümle eşleştirmek anlamına gelir.
 • Satış mühendisleri, belirli bir düzeyde teknik uzmanlığa sahip olmaları bakımından benzersizdir. Bu, tüm gün kod yazmak istemeyen ancak yazılım mühendisliğini anlamak isteyen geliştiriciler için mükemmel bir eşleşme olabilir.
 • Satışların diğer güzel yanı, bunu yapmak için herhangi bir özel sertifikaya ihtiyacınız olmamasıdır. Hubspot, başlayabileceğiniz bazı becerilere ve kaynaklara harika bir giriş sunar . Daha fazla şirket mühendisler için yazılım araçları ve hizmetleri geliştirdikçe, satış mühendisleri önümüzdeki on yılda muhtemelen daha da talep görmeye başlayacak.

4. Teknik İşveren

 • Yazılım mühendisleri arasında kötü bir üne sahip olan bir diğer meslek de teknik personel alımıdır.
 • Bazı dürüst, gerçek teknoloji işe alımcılarıyla ( örneğin, memleketim Chicago’dan Taylor Dorsett ve Matt Hoffman ) tanıştım, ancak aynı zamanda, kotalarını doldurmak için adayları karıştırmaya odaklanan korkunç, bilgisiz işverenlerle de tanıştım..
 • İyi haber şu ki, yazılım geliştirme geçmişine sahipseniz, diğer birçok teknik işe alım uzmanından daha fazla empati ve güvenilirliğe sahip olacaksınız. Satışlar gibi, bu alan da daha giden, ilişki odaklı bir kişilik gerektirir, ancak özel sertifikalar veya kurslar gerektirmez.
 • Ne yazık ki, teknoloji işe alımdaki giriş seviyesi işlerin çoğu düşük kaliteli firmalardır, bu nedenle başvurmadan önce Glassdoor’daki itibarlarını kontrol ettiğinizden emin olun.
yazılım mühendisliği

Ürün Rolleri

 • Ürün ekibinde kalmak istiyorsanız, ancak yazılım geliştirici olmak istediğinizden emin değilseniz, geçiş yapabileceğiniz birçok alan vardır. Bu roller mühendislerle yakından çalışır, bu nedenle kodlama bilginiz size yardımcı olur, ancak aynı zamanda başka özel bilgiler de gerektirir.

5. Kalite Güvencesi veya Test Mühendisi

 • Kalite güvencesi ve test mühendisleri arasında ince farklar olsa da , her ikisi de yazılım yayınlanmadan önce test etme ile ilgilenir.
 • Ayrıntılara dikkat ediyorsanız ve tekrar eden görevleri otomatikleştirmek için yaratıcı yollar bulmaktan hoşlanıyorsanız, bu harika bir kariyer yolu olabilir. Muhtemelen bazı kodlama ve bazı manuel test çalışmaları gerektirecektir.
 • Daha küçük şirketlerin yazılım mühendisleri birbirlerinin kodunu test etmesini sağlar, bu nedenle özel test ve QA rolleri en çok büyük kuruluşlarda yaygındır. Şirketlerin testleri nasıl yaptıkları arasında çok fazla fark vardır, bu nedenle kullandıkları araçları, testlerinin ne kadar otomatik olduğunu ve rolünüzün manuel ve otomatik testleri ne kadar gerektireceğini sorduğunuzdan emin olun.

6. İş Analisti

 • Ürün geliştirme yaşam döngüsünün diğer ucunda iş analistleri var. Gereksinimlerin, sınırlamaların ve zaman çizelgelerinin anlaşılmasını sağlamak için genellikle iş ve teknik ekipler arasında bir köprü görevi görürler. Ekibin yapısına bağlı olarak test ve kalite güvencesine de girip yardımcı olabilirler, bu nedenle geniş bir ürün bilgisine sahip olmaları gerekir.
 • İşletme, ürün geliştirme veya tasarım konusunda bir geçmişiniz ve bazı kodlama becerileriniz varsa, giriş seviyesi bir iş analisti rolüne hak kazanabilirsiniz. Değilse, rol ve neleri içerdiği konusunda temel bir anlayış geliştirmenize yardımcı olacak bazı çevrimiçi kurslara bakmanızı tavsiye ederim.

7. Proje Yöneticisi

 • İş analistleri gibi, proje yöneticileri de ürünlerinin iş gereksinimlerini ve teknik kısıtlamalarını anlamalıdır.
 • Temel fark, proje yöneticilerinin genellikle tek bir projenin derinliklerine inmesidir. Genellikle proje üzerinde çalışan ekipler için görevleri ve kaynakları tanımlarlar ve sürüme yaklaştıkça projenin ilerlemesini izlerler.
 • Daha küçük şirketler, iş analisti, proje yönetimi, scrum master ve ürün yöneticisi rollerini çeşitli şekillerde birleştirebilir, ancak daha büyük şirketler ayrı sorumluluklar tanımlayabilir.
 • Mükemmel organizasyon becerileri, işi anlama ve insan becerileri, bir proje yöneticisi olarak başarılı olmak için kritik öneme sahiptir. Bu rol, beklentileri yönetme ve sizden daha kıdemli veya deneyimli insanları motive etme becerinize bağlıdır, bu nedenle hızla güven inşa etmelisiniz. Bu rolün çok yönlü yapısı, onu artık kod yazmak istemeyen analitik, teknik insanlar için uygun hale getirir.

8. Scrum Master

 • Agile takımlarda, Scrum Master , herkesin Scrum teorisini, en iyi uygulamaları ve kuralları bilmesine ve satın almasına yardımcı olur.
 • Bu, proje yönetimine çok benziyor, ancak ürünü oluşturmaya dahil olan diğer ekiplere hizmet vermeye özel bir vurgu yapıyor. Yine, bu her zaman kendi işi değildir, ancak daha büyük organizasyonlarda olabilir.
 • Beklentileri ve sınırlamaları yönetme yeteneği, bir Scrum Master olarak başarınız için çok önemlidir. Ayrıca Çevik en iyi uygulamaları bilmeniz gerekecek, bu yüzden konuyla ilgili uygun bir kurs veya kitap bulmanızı tavsiye ederim. Çevik, her büyüklükteki kuruluşta yaygın bir şekilde benimsenmiştir, bu nedenle bu kariyer yolunun önümüzdeki on yılda büyümeye devam etmesi muhtemeldir.

9. Ürün Müdürü

 • Ürün yöneticileri, arzulanır (müşteriler ister), uygulanabilir (iş açısından mantıklı) ve uygulanabilir (biz inşa edebiliriz) olduklarından emin olmak için şirketin ürünlerine bütünsel olarak bakarlar. Bunun gibi yüksek düzeyde düşünme yeteneği nadirdir, bu nedenle eğer buna ve biraz teknik geçmişe sahipseniz, bir ürün yöneticisi olarak başarılı olabilirsiniz.
 • Giriş seviyesi ürün yöneticileri, ürünün daha küçük parçalarıyla veya bazı kuruluşlarda proje yöneticisi olarak başlayabilir. Bu size ürün geliştirme konusunda bir fikir verebilir ve kendi ürününüzü yönetmeniz için görevlendirilmeden önce gerekli tüm paydaşlarla ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

10. Tasarımcı

 • Bir tasarım veya sanatsal arka plandan geliyorsanız, bazı kodlama işlemleriyle bir UI veya UX tasarımcısı olmak, alanınızda öne çıkmanın harika bir yoludur. Bu beceri kombinasyonu, mühendislerle daha etkili bir şekilde konuşmanıza ve statik görüntü dosyaları yerine HTML / CSS’de etkileşimli örnekler oluşturmanıza olanak tanır.
 • Tasarım konusunda fazla tecrübeniz yoksa, bir kurs alın ve bir portföy oluşturmaya başlayın. Birçok şirket, bilgi ve becerilerini sergileyebiliyorlarsa, diplomasız kişileri işe alacaktır. 

Veritabanı Yöneticisi

 • Bazı şirketler veritabanı yöneticilerini sistem yöneticileriyle buluşturur, ancak bu ayrı bir rol olabilir.
 • Veritabanı yöneticileri, düşük seviyeli veri depolama sistemlerinin güvenliği, sağlanması, ölçeklendirme ve optimizasyonu ile ilgilenir. SQL ve NoSQL veritabanları, en iyi güvenlik uygulamaları ve bazı temel komut dosyası yazma becerilerine sahip olmanız gerekir, ancak büyük olasılıkla tüm gün kod yazmayacaksınız. Ayrıca, dizinleri ve ön bellekleri düzeltme gibi gerçekten çok küçük optimizasyon sorunları hakkında endişelenirsiniz.
 • Yazılım geliştirmede yeni iseniz, veritabanları hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenerek başlayın. Hangi veritabanının hangi uygulama için doğru olduğunu ve bunların her birini geniş ölçekte nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz gerekir, bu nedenle bunu kendi başınıza uygulamak zor olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.